İŞKUR İzmir’de 5 bin 781 işyerine giderek talep toplayacak

İZMİR HABERLERİ İŞKUR İzmir’de 5 bin 781 işyerine giderek talep toplayacakDHA 30.03.2018 – 13:56 Son Güncelleme : 30.03.2018 – 15:34

İŞKUR İzmir’de 5 bin 781 işyerine giderek talep toplayacak

 

İşgücü Piyasası Araştırması (İPA) çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Çalışma ve İş Kurumu

İl Müdürü Makbule Dank,

araştırmanın 20 ve üzerinde işgücü istihdam eden 4 bin 648, 10- 19 istihdamlı 273,  2- 9 istihdamlı 860 işyeri olmak üzere il genelinde toplam 5 bin 781 işyerinin ziyaret edilerek yapılacağını söyledi.  İŞKUR İzmir İl Müdürü Dank, bu ziyaretlerle İzmir işgücü piyasasının fotoğrafının çekileceğini, İzmir’de işgücünün yapısı, sektörel bazda çalışanların mesleklere ve cinsiyete göre dağılımları, ihtiyaç duyulan işgücü için talep edilen eğitim ve beceri durumları,bulunması zor olan meslekler, zorluk nedenleri ile sektörel düzeydeki açık işlerin belirlenerek karşılanmaya çalışılacağını ifade etti. 2019 yılı ortasında işgücü piyasasında mesleki değişim beklentilerine ilişkin bilgiler derleneceği bildirildi. Makbule Dank, işyeri ziyaretlerinde işverenlere, İŞKUR hizmetlerinin tanıtlacağını, yükümlülükleri, hakları ile ilgili danışmanlık hizmeti verileceğini belirtti. Dank, “Kuruma kayıtlı olmayan işyerlerinin kayıt altına alınması, bu işlem gerçekleştirilirken varsa açık işlerin alınması ve karşılanması, aranan niteliklerde işgücü yetiştirilmesine yönelik işverenlerle aktif işgücü programları kapsamında işbirliği yapılması, işverenin İŞKUR’un sunduğu diğer hizmetlere ilişkin görüş ve önerilerinin alınması, işgücü yetiştirme alanında işverenlerden etkin olarak yararlanılması hedeflenmekte.

Ayrıca çalışma sonuçları genel müdürlüğün koordinasyonunda illerde eğitimli İŞKUR personeli tarafından raporlaştırılacak. Bu raporla ilin işgücü piyasası talep yönüyle ele alınarak işgücü piyasa yapısı ve ihtiyaçları ortaya konulacak olup, öncelikle piyasanın temininde güçlük çektiği mesleklerde mesleki eğitim planlamaları yapılarak piyasanın ihtiyacı karşılanacak.”

PİYASANIN İHTİYACI TESPİT EDİLECEK

Bu araştırmayla yerel düzeyde kısa dönemli işgücü talebinin eğilimleri belirlenerek, aktif işgücü piyasası politikalarının ihtiyaca uygun planlaması için veri tabanı oluşturacağını ve yerel düzeyde işgücü piyasası talep verilerini içeren bir rapor düzenleneceğini anlatan İl Müdürü Makbule Dank, araştırmanın ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına, çalışma hayatının tüm aktörlerine, sivil toplum örgütlerine, üniversitelere, araştırmacılara ve tüm kamuoyuna faydalı olmasının beklediklerini söyledi.

 

 

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İŞKUR İzmir’de 5 bin 781 işyerine giderek talep toplayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mart 2018 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İŞKUR İzmir’de 5 bin 781 işyerine giderek talep toplayacak haberi güncellenecektir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ